PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 21 W RZESZOWIE
35-329 Rzeszów, ul. Krzyżanowskiego 24
tel. 177483590, 177483589

KRONIKA

ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018

MALI OGRODNICY SADZĄ KWIATY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM
Posadzone z cebulki i pielęgnowane z sercem rośliny pięknie urosły w doniczkach w naszej sali.... Aż w końcu nadszedł długo oczekiwany dzień - czas przesadzenia naszych roślin do ogródka przedszkolnego oczywiście nie obyłoby się bez pomocy Pana Józefa. Teraz już wszystkie dzieci z naszego przedszkola będą mogły obserwować nasze kwiaty.
zdjęcia

DOROTKA W KRAINIE OZ
W dniu 11 kwietnia wszystkie dzieci wzięły udział w musicalu „Dorotka w krainie Oz”, wystawianym przez aktorów TEATRU MOICH MARZEŃ.
Główna bohaterka - Dorotka, podczas tornada, przeniosła się do krainy Oz, znajdującej się po drugiej stronie tęczy. Tam poznała Maczkinów, którzy w podziękowaniu za pomoc w uwolnieniu od złej wiedźmy, wskazali jej drogę do czarnoksiężnika. Ten mógł pomóc Dorotce w powrocie do domu. W drodze do Szmaragdowego Grodu Dorotka poznała również Stracha na wróble marzącego o rozumie, Blaszanego Drwala pragnącego mieć serce i strachliwego Lwa chcącego, aby Oz uczynił go odważnym. Oglądając to barwne przedstawienie dzieci mogły się dowiedzieć się, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają uczucia, kształtowanie charakteru i wiara w to, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki.
zdjęcia

III MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD TAŃCÓW I PRZYŚPIEWEK LUDOWYCH
Dnia 6 kwietnia 2018 r. przedszkolaki z grupy III wzięły udział w III Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Tańców i Przyśpiewek Ludowych, zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne nr 36 w Rzeszowie. Dzieci zaprezentowały przyśpiewki z regionu częstochowskiego „Moja koza beczy/ Maryneczka”. Krótka relacja na FB przedszkola.
zdjęcia

WIOSENNY POKAZ MODY
„Wiosna wiosenka w mym sercu piosenka. Przychodzi po zimie ożywia świat. Wiatru powiewem, słońca iskrzeniem, obudź się ziemio pora już wstać!” W tym roku nasze przedszkole przywitało wiosnę Wiosennym Pokazem Mody. Grupa VI zaprezentowała przedszkolakom najnowszą kolekcję inspirowaną wiosną – jej kolorami, zapachami, dźwiękami.
zdjęcia

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE
W czasie kolejnego spotkania z cyklu „Spotkania z bajeczką”, które odbyło się 4 kwietnia w grupie III, Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę „Nowe szaty króla”.
zdjęcia

ZAKODOWANE ŚWIĘTA
W tym roku przedszkolaki z grupy III w ramach Innowacji Pedagogicznej „Matematyczne wariacje z kodowaniem na dywanie w przedszkolu”, postanowiły zakodować Święta Wielkanocne. Zamiast tradycyjnego malowania jajek, dzieci kodowały kolorowe pisanki.
zdjęcia

WĘDRÓWKI Z KSIĄŻKĄ
W dniu 28 marca dzieci z grupy VI ponownie odwiedziły osiedlowa bibliotekę. Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Wędrówki z książką” przedszkolaki usłyszały kilka ciekawostek na temat poezji i poetów, miały również przyjemność posłuchać kilku humorystycznych wierszy.
zdjęcia

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI - PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNE
Dnia 28 marca 2018 r. w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Piosenki „Przedszkolaki śpiewają - pieśni i piosenki patriotyczne” nasze przedszkole dzielnie reprezentowali Maja i Tymon z grupy III ze składanką „Przybyli ułani/ Maszerują strzelcy”. Przegląd został zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym uczestniczyło 22 rzeszowskie przedszkola. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdeczne podziękowania dla Pani Basi, która akompaniowała małym artystom. Krótka relacja – FB przedszkola.
zdjęcia

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE IV – NA TROPIE WIELKANOCNYCH ZWYCZAJÓW
W ostatnim tygodniu marca dzieci z grupy IV zaprosiły rodziców na zajęcia otwarte, których tematem były wielkanocne zwyczaje. Przedszkolaki i ich rodzice czytali, rozwiązywali krzyżówkę, wykorzystując matę do kodowania stworzyli razem grę, bawili się do muzyki, wspólnie dekorowali wielkanocne babeczki. Zając wielkanocny zostawił oczywiście dla dzieciaków jajeczka pełne czekoladowych pyszności. Ich poszukiwanie było ostatnia atrakcją.
zdjęcia

BONJOUR FRANCE
W czasie kolejnych zajęć otwartych dla rodziców pt. „Bonjour France”, w ramach programu „Mali podróżnicy”, dzieci wraz z rodzicami, jak i dziadkami, wspólnie bawili się w rytm melodii francuskich. Szczególne podziękowania dla mamy Marysi, która poprowadziła „krótką lekcję francuskiego” – Merci.
zdjęcia

OD CEBULKI DO ROŚLINY - SADZENIE ROŚLINEK W PRZEDSZKOLU
W dniu dzisiejszym – tj. 15 marca - przedszkolaki rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kącikach przyrody - pomagały i same sadziły kwiaty cebulowe. Zajęcia edukacyjne „Od cebulki do rośliny” miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.
zdjęcia

W FABRYCE CZEKOLADY
W dniu 14 marca 2018 roku grupa VI wybrała się do Fabryki Czekolady. Przedszkolaki poznały kolejne etapy powstawania czekolady  - od małego ziarenka do tabliczki czekolady, oglądały ziarna kakaowa, kakao, degustowały różne rodzaje czekolady. Każde z dzieci po założeniu odpowiedniego stroju zalało i udekorowało własną tabliczkę czekolady, wykonało czekoladowe ozdoby. Po ciężkiej pracy czekała nagroda – szaleństwo na placu zabaw.
zdjęcia

MALI POSZUKIWACZE WIOSNY
Wykorzystując piękną pogodę, przedszkolaki z grupy III, podczas spaceru szukali pierwszych oznak zbliżającej się wiosny.
zdjęcia

DZIEŃ KOBIET
W dniu Święta Kobiet chłopcy z grupy III podarowali swoim wychowawczyniom bukiety kwiatów, natomiast dziewczynkom słodycze oraz zabawne piłeczki.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA III
W dniu 7 marca mama Emilki przeczytała ulubione bajki córki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dodatkową niespodzianką było odgadywanie przez dzieci odgłosów zwierząt egzotycznych „ukrytych” w opowiadaniu.
zdjęcia

SKRZYPCE I ICH KUZYNI
W dniu 6 marca podczas kolejnej Audycji Muzycznej dzieci miały okazję zapoznać się z grupą instrumentów smyczkowych oraz historią rodziny skrzypiec i ich dalekich krewnych. Przedszkolaki dostrzegły różnice nie tylko w ich wyglądzie, ale także w brzmieniu. Krótka relacja – FB przedszkola.
zdjęcia

WĘDRÓWKI Z KSIAŻKĄ
W dniu 21 lutego dzieci z grupy VI wybrały się do Biblioteki na kolejne spotkanie z cyklu „Wędrówki z książką”. Tematem spotkania były koty, jako ze 17 lutego obchodzony był Światowy Dzień Kota. Pani bibliotekarka przytoczyła nam kilka ciekawych i ważnych informacji na temat tych uroczych zwierząt. Wszystkim podobały się bogato ilustrowane, kolorowe książeczki na temat naszych domowych ulubieńców.
zdjęcia

WALENTYNKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
W dniu dzisiejszym wszystkie przedszkolaki uroczyście obchodziły „Dzień Miłości i Przyjaźni” w przedszkolu. Krótką relację z tego wydarzenia można obejrzeć na FB przedszkola.
zdjęcia

WYPRAWA W KOSMOS
W czasie zajęć pt. „Kosmos” przedszkolaki z grupy III miały okazję poczuć się, jak Mini – Kosmonauci, którzy rozpoczęli swoją podróż po Wszechświecie. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z ciekawostkami związanymi z Układem Słonecznym.
zdjęcia

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA III
Kocham mocno Babcię, Dziadzia!! To nie żarty moi mili!! 
Dzisiaj im życzenia składam, by sto latek jeszcze żyli!!
zdjęcia

MASKARADA
Dzieci z grupy V wzięły udział w przeglądzie teatrzyków dziecięcych Maskarada w Teatrze Maska. Inscenizacja baśni H. Ch. Andersena „Królowa śniegu” wywołała zachwyt wśród jurorów i zgromadzonej widowni.
zdjęcia

KARNAWAŁOWE OBROTY
W dniu 23 stycznia przedszkolaki z naszego przedszkola podczas kolejnej audycji muzycznej pt. „Karnawałowe obroty” miały okazję poznać takie instrumenty, jak: kontrabas, akordeon oraz banjo. Wszyscy wspaniale się bawili.
zdjęcia

ZABAWA KARNAWAŁOWA
W dniu 22 stycznia nasze przedszkole zapełniło się niezwykłymi postaciami! Tak! To dopiero był bal! Przedszkolaki w barwnych strojach bawiły się do największych przebojów, brały udział w konkursach i zabawach.
zdjęcia

PROMIENNA LAURKA DLA MOJEJ BABCI
Nasze przedszkole włączyło się w akcję „Promienna laurka dla Mojej Babci” dzięki której babcie z miasta Rzeszowa mają szansę nie tylko wziąć udział w programie przesiewowego badania mammograficznego, ale jeszcze dodatkowo wygrać nagrody.
zdjęcia

MATEMATYCZNE WARIACJE Z KODOWANIEM NA DYWANIE W PRZEDSZKOLU
W dniu 19 stycznia rodzice przedszkolaków z grupy III mieli okazję uczestniczyć w zajęciach otwartych, w ramach Innowacji Pedagogicznej „Matematyczne wariacje z kodowaniem na dywanie w przedszkolu”. Rodzice wspólnie z dziećmi m. in. czynnie brali udział w tworzeniu gry „Podróż po krajach Europy”.
zdjęcia

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA W GRUPIE VI
W dniu 17 stycznia dzieci z grupy VI zaprezentowały dla swych wyjątkowych Gości świąteczny program słowno – muzyczny. Wiersze, tańce i piosenki były najpiękniejszym prezentem dla kochanych Babć i Dziadków.
zdjęcia

WYSTAWA EDUKACYJNA "EUGENIUSZ"
W dniu 17 stycznia grupa V i VI uczestniczyły w edukacyjnej wystawie w Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz” w Millenium Hall. 
zdjęcia

WYSTAWA EDUKACYJNA "EUGENIUSZ"
W dniu 15 stycznia 2018 r.,  przedszkolaki z grupy III oraz IV miały okazję czynnie uczestniczyć w niezwykłej wystawie edukacyjnej w Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz” w Millenium Hall. „Eugeniusz” to nietypowe muzeum – tu wszystkiego można, a nawet trzeba dotknąć.  Wszystkie eksponaty zostały tak przygotowane, by zainteresować najmłodszych zwiedzających. Do dyspozycji dzieci było 7 stref tematycznych m.in. takich jak: Strefa Iluzji, Strefa Anatomii, Strefa Zmysłów, Strefa Fizyki czy Strefa Eko-Domu.
zdjęcia

Z KULTURĄ NA TY
W styczniu w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z Teatru SKRZAT z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt.: „Z kulturą na Ty”. Aktorzy w humorystyczny sposób przybliżyli nam zasady właściwego zachowania w różnych sytuacjach. Dzieci dowiedziały się m.in.: kto podaje pierwszy rękę przy powitaniu, jak należy się zachowywać w określonych miejscach i sytuacjach, oraz że  nie należy się z nikogo wyśmiewać. Była to dla nas cenna lekcja dobrego wychowania. 
zdjęcia

PRZYGODA MAŁEJ SIKORKI 
Wspólne zabawy z matą edukacyjną przedszkolaków z grupy II oraz III w ramach „Kodowania na dywanie”.
zdjęcia

FINLANDIA
W ramach programu "Mali podróżnicy" Pan Bartosz - tata Jasia opowiedział dzieciom o Finlandii (Suomi) - kraju Świętego Mikołaja. Przedszkolaki miały okazję również skosztować pysznych fińskich słodyczy. Serdecznie dziękujemy.
zdjęcia

ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE
W dniu dzisiejszym wszystkie przedszkolaki wraz z Panią Dyrektor i wychowawczyniami spotkały się na holu. Dzieci wspólnie zaśpiewały znane im kolędy i pastorałki życząc wszystkim „Wesołych Świąt”.
zdjęcia

JASEŁKA W GRUPIE III
Na dzwoneczkach ci zagramy, zatańczymy, zaśpiewamy... kolęda, kolęda.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA III
W grudniu kolejni rodzice dzieci z grupy III przeczytali przedszkolakom ulubione książeczki swoich dzieci w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Były to - mama Oli, Leosia oraz Mai.
zdjęcia

FILHARMONIA PODKARPACKA
W grudniu przedszkolaki miły niezwykłą przyjemność gościć muzyków Filharmonii Podkarpackiej, z którymi wspólnie zaśpiewały kilka kolęd i piosenek świątecznych.
zdjęcia

TERVETULOA SUOMEEN
13 grudnia 2017 r. w ramach programu „Mali podróżnicy” przedszkolaki z grupy III uczestniczyły w zajęciach poprowadzonych przez Panią Ewę Nowak-Koprowicz - praktyka funkcjonowania i zarządzania europejskimi sieciami informacyjnymi (m.in. Europe Direct, Enterprise Europe Network, Eurodesk, Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej, Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej) z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat Finlandii - kraju, w którym mieszka „Święty Mikołaj”.
zdjęcia

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Dnia 8 grudnia przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć przedstawienie „Najpiękniejszy podarunek” - Teatru „Zielony Melonik”. W tym dniu odbyło się również tak długo wyczekiwane przez wszystkie dzieci spotkanie z Mikołajem.
zdjęcia

TEATRZYK KUBUŚ PUCHATEK - O ZACHOWANIU SIĘ PRZY STOLE
W dniu 7 grudnia przedszkolaki z grupy III, V oraz VI miały okazję obejrzeć przedstawienie „Kubuś Puchatek - o zachowaniu się przy stole” w Szkole Podstawowej nr 21, wystawiane między innymi przez absolwentów naszego przedszkola.
zdjęcia

ANDRZEJKI
W ramach autorskiego programu „Mali podróżnicy” przedszkolaki z grupy III - wraz z rodzicami - uczestniczyli w zajęciach pt. „Czary – mary”. Krajem przewodnim dzisiejszych zajęć była Polska, więc w ten Andrzejkowy Wieczór wszyscy wspólnie śpiewali, tańczyli. Nie zabrakło również wróżb . Zajęcia zakończyło lanie wosku oraz słodki poczęstunek.-Wszystkim Rodzicom dziękujemy za wspólną zabawę.
zdjęcia

KOLORY MIASTA
„Kolory Miasta” to pełen magii i dobrego humoru spektakl ekologiczny, który 30 listopada miały przyjemność obejrzeć dzieci z grupy VI. Poprzez dobrą zabawę dzieci dowiedziały się, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Przedszkolaki poznały nowe zagadnienie dotyczące emisji smogu i jego szkodliwości. Dzieci miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także samodzielnie podzielić je na scenie. Przedszkolaki przypomniały sobie pojęcie recyklingu. Poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl nauczyły się jak można „odczarować” nasze polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe.
zdjęcia

WIZYTA W GABINECIE STOMATOLIGICZNYM
W grudniu, w związku z tygodniową tematyką realizowaną w grupie VI dotyczącą zdrowia, dzieci odwiedziły szkolny gabinet stomatologiczny. Miały tam okazje oglądnąć podstawowe sprzęty potrzebne do leczenia zębów, przypomniały sobie również zasady dbania o higienę jamy ustnej. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki.
zdjęcia

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki, wspólnie śpiewały i tańczyły. Dzięki specjalnie przygotowanej prezentacji dowiedziały się kilku ciekawostek na temat misiów. Następnie wspólnie podjęły aktywność związaną z kodowaniem ... krótko mówiąc dzieci ułożyły kod - drogi, którą przemieszczał się Miś Puchatek od startu do swojego domku, z zachowaniem warunku przejścia przez dodatkowy obrazek (tygrys, królik, maleństwo). Na początek ustaliliśmy z dziećmi, co oznaczają poszczególne symbole (czerwona kropka - start, żółta - meta, strzałki - to jeden krok w tym kierunku, który wskazują). Kod ułożyliśmy ze strzałek. Wszyscy świetnie się bawili.
zdjęcia

SKARBY JESIENI
24 listopada Teatr „Bazyl – Art.” zagościł w naszym przedszkolu. Spektakl „Skarby Jesieni” tak spodobał się naszym małym widzom, że niektórzy z nich pokusili się o towarzyszenie aktorom podczas przedstawienia i mieli w nim swój niemały udział. Gratulujemy odwagi!
zdjęcia

IX MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD MODY EKOLOGICZNEJ
Dnia 23 listopada grupa VI udała się do WDK na IX Międzyprzedszkolny Przegląd Mody Ekologicznej zorganizowany przez Przedszkole Publiczne nr 28 w Rzeszowie. Główne cele konkursu to: kształtowanie proekologicznych postaw, podnoszenie społecznej świadomości ekologicznej, propagowanie idei czystego środowiska, zwrócenie szczególnej uwagi dzieci na konieczność ochrony środowiska naturalnego poprzez własną aktywność, zachowanie i postępowanie, tworzenie warunków do podejmowania działalności twórczej, budzenie zainteresowania sztuką poprzez wykonanie strojów i ich pokaz, poznanie własnego ciała i własnych możliwości poprzez występy przed publicznością. Dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Epoi Taj Taj” w ciekawych i barwnych strojach wykonanych z ekologicznych surowców. Gratulujemy!
zdjęcia

XII DZIECIĘCY FESTIWAL MARYNISTYCZNY „RZESZOWSKI ŻAGIELEK 2017”
W dniu 17 listopada przedszkolaki z grupy III zaprezentowały się po raz pierwszy na scenie w świetle reflektorów z utworem „Hej, ho żagle staw” - w czasie Festiwalu Marynistycznego w II LO w Rzeszowie, podczas obchodów XXI Rzeszowskich Dni Marynistycznych.
zdjęcia

ZWIERZĘTA PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY
W dniu 16 listopada przedszkolaki z grupy III uczestniczyły w zajęciach „Zwierzęta przygotowują się do zimy”, które poprowadziła pani Natalia Gutowska - nauczycielka przyrody ZSP nr 6 - SP nr 27. Pani Natalia w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o zwierzętach, które zapadają w sen zimowy, jak i o tych, które zimują w naszym kraju i potrzebują naszej pomocy, by przetrwać ten trudny czas.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W dniu 15 listopada mama Szymona przeczytała ulubioną bajkę syna „Przygody kocio ludka” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dodatkową niespodzianką było układnie kotka z wafli, paluszków, biszkoptów oraz słodkich „guziczków” i lepienie go smakowitym klejem - czekoladą. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo zapamiętają „słodkie czytanie” z mamą Szymona.
zdjęcia

CALINECZKA
W listopadzie przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć przedstawienie „Calineczka” w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Była to historia opowiedziana bez słów - baśni H. Ch. Andersena w nowej i ciekawej odsłonie teatralnej.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W dniu 9 listopada - mama Kai z grupy III - również przeczytała ulubione opowiadania swojej córki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W dniu 3 i 4 listopada mama Kubusia i Alicji z grupy III przeczytały ulubione bajki i opowiadania swoich dzieci w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
zdjęcia

MAMO, TATO BAW SIĘ Z NAMI JESIENNYMI DARAMI!
W październiku zaprosiliśmy wszystkie dzieci z przedszkola wraz z rodzicami do udziału w rodzinnym konkursie plastycznym „ Mamo, tato baw się z nami jesiennymi darami!” w ramach autorskiego programu ekologicznego „Podróże do krainy przyrody”. Zadaniem uczestników było przygotowanie ciekawych prac plastycznych z wykorzystaniem naturalnych i ekologicznych materiałów - darów jesieni : owoców, warzyw, kasztanów, jarzębiny, żołędzi itd. … Otrzymaliśmy wiele kreatywnych, fantazyjnych prac. Spośród wszystkich wyróżniliśmy prace: Emilki Nowak i Tymka Dudka z grupy VI, Kasi Początko i Kacperka Wróbla z grupy V oraz Julci Szafran z grupy IV. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!!!
zdjęcia

MALI PODRÓŻNICY - NIEMCY
W dniu 30 października w ramach programu „Mali podróżnicy” przedszkolaki z grupy III wraz z rodzicami - rozpoczęły swoją podróż po wybranych krajach Europy – w czasie zajęć otwartych dla rodziców. Krajem który poznawały przedszkolaki były Niemcy. Wszyscy podróżnicy wspólnie tańczyli, śpiewali, a także poznawali wybrane słowa w j. niemieckim. Zajęcia zakończyła praca plastyczna, a także słodki poczęstunek. Każdy z uczestników otrzymał „Paszport Małego podróżnika”.
zdjęcia

WILLKOMMEN IN DEUTCHLAND
W dniu 25 października w ramach programu „Mali podróżnicy” - dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach z Panią Kasią Sus – nauczycielką j. niemieckiego ZSP nr 6 – SP nr 27. Dzieci poznały kilka zwrotów w j. niemieckim, a także wspólnie śpiewały i tańczyły.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - GRUPA III
W dniu 25 października dzieci z grupy III odwiedził miły gość – mama Ksawcia – pani Aneta, z którą dzieci wspólnie stworzyły mapę Zoo, a także miały okazję pobawić się w zabawę „Raz, dwa, trzy..”. Jednak przede wszystkim pani Aneta przeczytała ulubione bajki syna z serii „Świnka Peppa”, a każde dziecko na pożegnanie otrzymało słodki upominek.
zdjęcia

FILHARMONIA PODKARPACKA – MUZYCZNA UKŁADANKA
Każdy utwór muzyczny, niezależnie czy będzie to wielka opera, symfonia czy piosenka, składa się z elementów, wśród których podstawowymi są: rytm, melodia, tempo i dynamika. Czy może istnieć muzyka bez rytmu, albo bez melodii? Jakie jest znaczenie poszczególnych elementów? Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć dzieci wraz z zaproszonymi muzykami.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – GRUPA III
W dniu 24 października mama Oli z grupy III – pani Agnieszka - przeczytała ulubioną bajkę córki pt. „Baletnica” oraz wybrane wiersze J. Brzechwy.
zdjęcia

WĘDRÓWKI Z KSIĄŻKĄ - KOCHAMY NASZE KSIĄŻKOWE MISIE
W dniu 23 października przedszkolaki z grupy VI nie zważając na pogodę wybrały się do Biblioteki na pierwsze spotkanie z cyklu „Wędrówki z książką – Kochamy nasze książkowe Misie”. Dzieciaki rozwiązywały zagadki związane z misiowymi bohaterami bajek, bawiły się w „misiowe zabawy”, a także poznały bibliotekę – jej pomieszczenia i sposób wypożyczania książek.
zdjęcia

PRZEDSZKOLAKI WŚRÓD ZWIERZĄT
W dniu 23 października przedszkolaki z grupy III uczestniczyły w wycieczce do „Zoo Marketu – Majster” w Rzeszowie, w czasie której miały okazję poznać wybrane gatunki zwierząt domowych i egzotycznych.
zdjęcia

WYCIECZKA DO CUKIERNI – PIEKARNI „RAK” W ZACZERNIU
W dniu 19 października przedszkolaki z grupy III, dzięki uprzejmości Pana Kazimierza i Radosława Raka, miały okazję poczuć się jak prawdziwi piekarze i cukiernicy w Cukierni – Piekarni „Rak” w Zaczerniu. W imieniu wychowawczyń oraz dzieci serdecznie dziękujemy Panu Kazimierzowi oraz Radosławowi, a także pracownikom zakładu za wspólnie spędzony czas i możliwość uczestnictwa w „słodkich zajęciach”.
zdjęcia

CODE WEEK 2017 - EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA
Nasza szkoła po raz trzeci włączyła się w europejską inicjatywę, której celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasze działania zostały zarejestrowane na stronie Code Week - http://events.codeweek.eu/. W dniach 16-20 października 2017 r. uczniowie z klas VI – VII na zajęciach informatyki tworzyli proste programy edukacyjne skorelowane z matematyką w programach Baltie i Scratch. Dzieci z klas młodszych kodowali on – line w Code Studio. Pasjonaci programowania z klasy piątej, szóstej i siódmej tworzyli programy dla robotów mBot – Makeblock i LEGO Maindstorms EV 3 na zajęciach rozwijających kreatywność przeprowadzonych w poniedziałek przez pana Mariusza Wróblewskiego i w czwartek przez pana Dawida Wojtaszka. Przedszkolaki z naszego Zespołu taż aktywnie włączyły się w akcję. Pani Joanna Wilanowska-Rzemień z grupą przedszkolaków prowadziła zajęcia przy użyciu maty edukacyjnej, w których dzieci w zabawny i atrakcyjny sposób mogły poznawać podstawy programowania. EU Code Week 2017 był formą promocji naszych działań w obszarze programowania i robotyki które prowadzimy od 4 lat w ramach projektów „Mistrzowie Kodowania” i „Koduj z Klasą”, ponieważ wspierają one rozwój intelektualny dzieci i pozwalają uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i świadomie korzystać z owoców tego postępu.
zdjęcia

STRACH MA WIELKIE OCZY
W dniu 16 października w naszym przedszkolu wystąpił Teatr „Skrzat” z Krakowa z przedstawieniem pt.: „Strach ma wielkie oczy”. W przedstawieniu wzięły udział wszystkie dzieci. Dzięki ciekawej grze aktorskiej, muzyce, interakcji między aktorami i dziećmi oraz pouczającym scenkom, nasze dzieci poznały znaczenie powiedzenia „Strach ma wielkie oczy”. Teraz dzieci już dobrze widzą, że często obiekt naszego lęku i strachu w rzeczywistości wcale nie jest taki groźny na jaki wygląda.
zdjęcia

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 16 października dzieci z grupy IV wraz z Panią Agnieszką przygotowały krótkie przedstawienie z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Uroczystość zakończyła „Gala Oskarowo - Jabłkowa”, podczas której wszyscy pracownicy otrzymali upominki i serdeczne życzenia od przedszkolaków.
zdjęcia

WARZYWNE ZABAWY MATEMATYCZNE GRUPY III
W dniu 12 października przedszkolaki z grupy III segregowały warzywa, a następnie ustalały (za pomocą wagi), które z nich jest najcięższe, a które najlżejsze. Ostatnim działaniem dzieci była ich degustacja.
zdjęcia

OWOCOWE KODOWANIE NA DYWANIE Z JEŻYKIEM TUPTUSIEM I WIEWIÓRKĄ BASIĄ
W dniu 6 października przedszkolaki z grupy III rozpoczęły zajęcia, które będą realizowane w ciągu całego roku przedszkolnego w ramach Innowacji Pedagogicznej „Matematyczne wariacje z kodowaniem na dywanie w przedszkolu”. Niniejsza innowacja pedagogiczna jest wprowadzana w celu zachęcenia wszystkich wychowanków do zabawy matematyką oraz elementami informatyki - kodowania, gdyż nowe technologie doskonale wpisują się w zawarte cele wychowania przedszkolnego. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach związanych z owocowym tygodniem. Najpierw na dywanie kodowały liczby, kolory i owoce. A następnie razem z nauczycielem stworzyły grę, w której jeżyk Tuptuś zbierał owoce dla wiewiórki Basi. Wszyscy wspaniale się bawili.
zdjęcia

OWOCOWY TYDZIEŃ W GRUPIE III
Hasłem przewodnim tego tygodnia w grupie III było „Jesień w sadzie”. Dzieci w trakcie zajęć rozpoznawały wybrane owoce po wyglądzie, kształcie oraz smaku. Rozpoznawały również drzewa owocowe i wspólnie wyjaśniały znaczenia słowa sad. Przedszkolaki także z zaangażowaniem zrobiły smaczną sałatkę owocową.
zdjęcia

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” mama Jasia - Pani Joanna, przeczytała dzieciom z grupy III ulubione bajki syna.
zdjęcia

WYCIECZKA DO REZERWATU PRZYRODY BÓR
W dniu 2 października przedszkolaki z grupy V i VI wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Bór. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła ze spacer po lecie okazał się strzałem w dziesiątkę! Dzieci znalazły mnóstwo grzybów oraz innych darów jesieni, zjadły pyszne bułeczki w otoczeniu szumiących drzew. Zaangażowały się także w akcje Sprzątanie Świata – po założeniu rękawiczek i odznak zaczęły porządkować leśne ścieżki. Wycieczka realizowana była w ramach autorskiego programu „Podróże do krainy przyrody”.
zdjęcia

WYCIECZKA DO ZGRODY EDUKACYJNEJ SZMER W LUTCZY
W dniu 2 października przedszkolaki z grupy III i IV uczestniczyły w wycieczce do Zagrody Edukacyjnej „SZMER” w Lutczy k/Rzeszowa. Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych takich, jak - zbieranie dyni, kiszenie kapusty, przejazd bryczką oraz pociągiem, karmienie zwierząt, zabawy w gospodarstwie wiejskim. Wszyscy wspaniale się bawili :-)
zdjęcia

MALI PODRÓŻNICY
W ramach autorskiego programu „Mali podróżnicy”, którego głównym celem jest poznanie wybranych krajów UE oraz wprowadzenie dziecka, jako istoty społecznej w świat dorosłych, obyczajów, tradycji, norm  i zwyczajów oraz historii państw należących do UE, dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach podczas, których zapoznały się z położeniem Europy na mapie, z symbolami UE, flagą, hymnem oraz maskotką Syriuszem, jak i wybranymi flagami państw należących do UE. Zajęcia zakończyło kolorowanie postaci Syriusza.
zdjęcia

JESIENNE SPACERY GRUPY III
Piękna pogoda zachęca do spacerów! Dzieciaki z radością obserwują przyrodę i aktywnie spędzają czas.
zdjęcia

PODRÓZE DO KRAINY PRZYRODY – CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
W dniu 15 września dzieci z grupy V i VI wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej k. Dębicy. Przedszkolaki spotkały się tam z panem który zaprezentował im m. in. swoje zbiory motyli oraz innych ciekawych owadów, a także opowiedział kilka ciekawostek o budowie, życiu, a także znaczeniu owadów dla świata ludzi i zwierząt.  Następnie dzieci zwiedziły Park Owadów, gdzie mogły oglądać wybrane z nich w dużym powiększeniu. Dodatkową atrakcja było pieczenie i degustowanie proziaków. Wycieczka odbyła się w ramach autorskiego programu „Podróże do krainy przyrody”.
zdjęcia

MALI PROGRAMIŚCI
W dniu 14 września dzieci z grupy III miały okazję uczestniczyć w zajęciach „OZOBOTY W AKCJI, CZYLI ATRAKCYJNA NAUKA PROGRAMOWANIA”. Ozoboty to maleńkie roboty sterowane kolorami. Ozobot rozpoznaje kolory i porusza się po narysowanych liniach (również z kodami) za pomocą maleńkich, ale widocznych czujników i kółeczek. Może wykonywać różne czynności: jechać szybciej, wolniej, obracać się, zawracać, świecić różnymi kolorami, skręcać, zatrzymywać na kilka sekund. Mali programiści za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) programowali zadania, które następnie wykonywały roboty. Jeździły, skręcały i zawracały. Dzięki robotowi dzieci w namacalny sposób przekonują się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia.
zdjęcia